biuro@dentim.pl 32 206 88 00

32 206 88 00 502 069 396

NAJLEPSZA KLINIKA W POLSCE WEDŁUG GCR

Jak poradzić sobie z dentofobią?

Niecodzienna atmosfera w Dentim Clinic

Dentofobia, czyli strach przed dentystą, to bardzo powszechny lęk wśród dużej części Polaków . W wielu przypadkach wywołuje na tyle duży stres, że całkowicie uniemożliwia pacjentowi odbycie wizyty u dentysty. Mimo że pacjent jest całkowicie świadomy konieczności podjęcia leczenia stomatologicznego, nie jest w stanie pokonać lęku. Poziom dyskomfortu, jaki generuje dentofobia, można porównać do lęku wysokości czy każdej innej fobii, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

W efekcie dentofobia może nie tylko prowadzić do problemów z zębami, ale również do stopniowego wycofywania się z życia codziennego, co będzie konsekwencją złego stanu zdrowia jamy ustnej i obniżonego poczucia własnej wartości. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi nowoczesna stomatologia, która oferuje szereg skutecznych metod na pokonanie strachu przed dentystą. Pozostaje więc odpowiedzieć sobie na pytanie, jak raz na zawsze pokonać dentofobię?

Dlaczego obawiamy się dentysty?

Przyczyn strachu przed wizytą u dentysty może być wiele. Najczęściej są to złe przeżycia, jakich doświadczył pacjent. Dentofobia może być również przenoszona z rodzica na dziecko, np. przez używanie sformułowań wywołujących nieprzyjemne skojarzenia z dentystą lub przez dzielenie się z dzieckiem nieprzyjemnymi wspomnieniami. W efekcie dziecko podświadomie zaczyna odczuwać lęk przed wizytą, a w połączeniu z często używanymi zwrotami „nie jedz słodyczy, bo będzie Cię ząb bolał i będziemy musieli iść do dentysty”, powoduje powstawanie dentofobii.

Jak zauważają dentyści, strach przed lekarzem często pojawia się u pacjenta z powodu bólu. Jednak wizyta bólowa nie wynika z samego faktu jej odbycia, ale zbyt późnej reakcji pacjenta i zaniedbań higienizacyjnych. To w konsekwencji prowadzi do powstawania stanów zapalnych w jamie ustnej i konieczności podjęcia leczenia, które może być mało komfortowe. W ten sposób pacjent zaczyna podświadomie unikać dentysty, kojarząc go z nieprzyjemnymi wspomnieniami.

 

Niecodzienna atmosfera w Dentim Clinic

 

Kolejnym powodem, który często powoduje powstawanie strachu przed dentystą, są mity krążące w społeczeństwie. Niejednokrotnie dotyczą one wspomnień innych osób rozmawiających z pacjentem na temat swoich przeżyć sprzed wielu lat. Te wspomnienia jednak często nie mają pokrycia w rzeczywistości, ponieważ leczenie stomatologiczne w nowoczesnej klinice wygląda zupełnie inaczej niż to sprzed kilku lat.

W nowoczesnych gabinetach korzysta się obecnie z bezbolesnych znieczuleń komputerowych. Pacjentom odczuwającym duży dyskomfort w trakcie wizyty podaje się gaz rozweselający, a tym, dla których wizyta u dentysty jest nie do przejścia, rozwiązaniem jest leczenie w narkozie.

Obecnie w gabinetach nie odczuwa się już zapachu, który niegdyś kojarzył się pacjentom z bólem. W nowoczesnych gabinetach przed wizytą napijesz się ulubionej kawy i poczytasz książkę. A jeśli masz ochotę dowiedzieć się czegoś więcej o stomatologii lub zwyczajnie z kimś porozmawiać, cały zespół jest po to, aby Ci pomóc.

 

Sposób na dentofobię

Najlepszym sposobem na pokonanie dentofobii jest odbywanie regularnych wizyt higienizacyjnych i kontrolnych. Takie wizyty należy odbywać średnio co 6 miesięcy. Podczas takich wizyt higienistka dokładnie oczyszcza zęby pacjenta, a lekarz weryfikuje stan jamy ustnej. Jeśli zauważa, że na zębach pojawiły się zalążki próchnicy, ma możliwość mało inwazyjnego przeleczenia pacjenta.

Regularnie odbywane wizyty kontrolne z czasem spowodują, że pojawienie się u dentysty będzie przyjemnością. Zobacz poniższy film z Panem Jackiem, który przez wiele lat borykał się z dentofobią. Wystarczyła tylko jedna wizyta w naszym gabinecie, aby pozbył się strachu przed dentystą i zmienił swoje życie na lepsze.

 

Jak pomóc pacjentom z dentofobią?

Po pierwsze musisz zdać sobie sprawę, że strach przed dentystą nie jest powodem do wstydu. Nie obawiaj się zadawać pytań, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące leczenia. Warto zapoznać się z technologiami oferowanymi przez współczesną stomatologię. Środki znieczulające oraz nowoczesny sprzęt pozwalają na przeprowadzenie bezbolesnego i skutecznego leczenia, często nawet w przypadku skomplikowanych zabiegów. Dzięki temu komfort wizyty u stomatologa jest znacznie większy niż w przeszłości. Pamiętaj, że w dziedzinie stomatologii nastąpił bardzo duży postęp, a dzisiejsze możliwości pozwalają pacjentom wybrać metodę leczenia indywidualnie dopasowaną do potrzeb pacjentów.

Ponadto warto przyjść do dentysty z bliską Ci osobą, która będzie Cię wspierała podczas pierwszej wizyty. Niech będzie to osoba, która zrozumie Twój strach, nie będzie się z niego śmiała, tylko świadomie pomoże Ci przełamać pierwszy dyskomfort wynikający z pojawienia się w gabinecie.

Poniżej znajdziesz kilka porad, których zastosowanie pozwoli Ci na wykonanie pierwszego kroku w kierunku odzyskania pięknego uśmiechu. Te porady są stosowane często przez naszych pierwszorazowych pacjentów, którzy do czasu pojawienia się w gabinecie borykali się z dentofobią.

 

  • umów się na wizytę do dentysty wcześnie rano – dzięki temu zaoszczędzisz sobie rozmyślania o wizycie przez cały dzień,
  • weź ze sobą bliską osobę, która rozumie Twoją dentofobię i pomoże Ci pokonać pierwszy dyskomfort wynikający z pojawienia się w gabinecie,
  • po prostu to zrób, przełam się, zadzwoń i umów się na wizytę w gabinecie,
  • przed podjęciem leczenia umów się na konsultację, która pozwoli Ci poznać zespół, gabinet i porozmawiać z lekarzem o swoich oczekiwaniach. Podczas takiej wizyty nie jest podejmowane żadne leczenie stomatologiczne,
  • na każdym etapie mów członkom zespołu, że boisz się dentysty – dzięki temu recepcjonistka, asystentka i lekarz mogą skorzystać ze swojej wiedzy i doświadczenia, które pomoże Ci przejść przez wizytę w gabinecie. Pamiętaj, że w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych zespół jest przygotowany do leczenia pacjentów borykających się z dentofobią. Wystarczy, że poinformujesz ich o swoim problemie. Nie wstydź się tego, daj sobie pomóc,
  • w dniu swojej pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym weź sobie wolne w pracy,
  • nie bój się pytać o wszystko na każdym etapie swojej wizyty,
  • umów się do kliniki stomatologicznej, która oferuje leczenie na światowym poziomie,
  • upewnij się, że jesteś informowany na każdym etapie o wykonywanych czynnościach – dzięki temu zwiększy się Twój komfort i będziesz wiedział, czego się spodziewać,
  • korzystaj ze wszystkich możliwości, jakie oferuje nowoczesny gabinet – pyszna herbata przed wizytą, muzyka w trakcie trwania zabiegu czy ulubiony film, to tylko niektóre udogodnienia, które pozwolą Ci oderwać myśli od stresujących przeżyć.

 

Pamiętaj, że jesteśmy tu po to, aby Ci pomóc. Wykonaj pierwszy krok i umów się na wizytę. To może zmienić Twoje życie na lepsze.

Zapisz się teraz na konsultację do naszego zespołu ekspertów. Zadzwoń pod nr tel.: 32 206 88 00 lub wyślij formularz znajdujący się tutaj, a nasze recepcjonistki skontaktują się z Tobą, aby umówić dogodny termin wizyty.

Zapisz się do naszego newslettera!

Nie spamujemy, wysyłamy tylko powiadomienia o nowych wpisach na blogu i możesz się wypisać w każdej chwili.